Zapraszamy do udziału w 24. edycji konferencji!
XXIV międzynarodowa konferencja naukowa
z cyklu „Europa XXI wieku”
Polska, Europa i świat 20 lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej z roku 2004.
Stan obecny i scenariusze na przyszłość
Szanowni Państwo,
w imieniu organizatorów tj. Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodka Badań i Edukacji Europejskiej, Collegium Polonicum w Słubicach oraz Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji o tematyce europejskiej. Jej uczestnikami będą naukowcy reprezentujący polskie i zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze, dziennikarze, politycy oraz inni zainteresowani problemami Europy, Unii Europejskiej, a także jej relacjami z bliższym lub dalszym otoczeniem, w jakim działa ta organizacja.
W trakcie zaplanowanej na 1-2 lutego 2024 r. już 24. konferencji z cyklu „Europa XXI wieku”, podjęta zostanie próba ukazania m.in.:
- rezultatów europeizacji systemu politycznego nowych państw członkowskich;
- efektów modernizacji ich gospodarek;
- wniosków wynikających z porównania nadziei i obaw społecznych wyrażanych w przeddzień akcesji a obecnego postrzegania integracji europejskiej i UE przez jej obywateli;
- determinantów ról i znaczenia Unii Europejskiej w gospodarce światowej i współpracy międzynarodowej;
- perspektyw dalszego poszerzania Unii Europejskiej;
- determinantów intensyfikacji współpracy UE z jej otoczeniem (m.in. państwa postsowieckie, Bliski Wschód, Afryka Północna);
- możliwości zachowania starych lub powstania nowych podziałów w Europie i samej UE;
- wpływu współczesnych kryzysów na bezpieczeństwo państw i obywateli UE w różnych jego wymiarach;
- nowych ruchów społecznych jako konsekwencji problemów ekonomicznych i pogłębienia zróżnicowania socjalnego społeczeństw;
- roli środków społecznego przekazu w popularyzacji idei integracji europejskiej, kreowaniu wizerunku organizacji i instytucji europejskich oraz przezwyciężaniu skutków kryzysu;
- barier i uwarunkowań rozwoju Europy i Unii Europejskiej w obliczu rosnącej konkurencji na rynkach międzynarodowych;
- pożądanych i możliwych kierunków zmian w systemie prawnym i instytucjonalnym UE w obliczu nowych zagrożeń oraz związane z tym zadania dla polityków, naukowców, mediów i dziennikarzy.
Ważnym zadaniem konferencji będzie również integracja środowiska naukowego wokół ważnego problemu badawczego, który został określony stałym tematem cyklu konferencji.
Językiem konferencji będzie język polski. Wystąpienia referentów oraz dyskusja podczas sesji plenarnej będą tłumaczone symultanicznie na języki angielski. W programie zaplanowano również panele w obu tych językach. Organizatorzy zapewniają uczestnikom konferencji zakwaterowanie, wyżywienie oraz możliwość publikacji referatów zaakceptowanych do druku przez recenzentów.
Konferencja będzie przeprowadzona w trybie stacjonarnym. Z uwagi na ograniczenia spowodowane pandemią, do Słubic zapraszamy osoby zaszczepione przeciw Covid-19. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany warunków uczestnictwa w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej.
Zgłoszenie udziału w konferencji prosimy wypełniać do 10 stycznia 2024 r. na stronie internetowej konferencji.
Koszt udziału w konferencji w trybie bezpośrednim wynosi 600 PLN. Wymienioną kwotę należy wpłacić przelewem na konto Ośrodka Badań i Edukacji Europejskiej: 36 1610 1133 2003 0051 4927 0002 (w tytule wpłaty wpisując treść: „nazwisko i imię Uczestnika” do dnia 20 stycznia 2024 r.
Informację o programie, sposobie dojazdu do Słubic i miejscu zakwaterowania prześlemy do 24 stycznia 2023 r.